Katastrofické zprávy: Jak dlouho vydrží ČR plyn?

Fotografie zemního plynu. Katastrofické Zprávy: Jak dlouho vydrží ČR plyn?
Fotografie zachycující hořící zemní plyn na plynových hořácích.
(Zdroj: Pixabay)

Zásoby plynu v České republice velmi rychle klesají

Zásobníky plynu v České republice byly k 14. lednu 2025 naplněny z 56 %, což činí celkem 21 433,5 GWh plynu. Oproti stejnému datu loňského roku jsou tyto zásoby nižší o celých 23 procentních bodů.

Příčinou tohoto stavu je zvýšená spotřeba kvůli chladnějšímu počasí, které v České republice trvá už od konce října roku 2024, a zároveň velmi pomalé plnění zásobníků.


Šokující statistiky: Kolik dní nás plyn zachrání?

Podle nejnovějších dostupných dat lze odhadnout, že plyn v zásobách by vystačil:

  • 85 dnů při průměrné roční spotřebě,
  • 48 dnů při typické zimní spotřebě,
  • 199 dnů, pokud by byl využíván pouze pro domácnosti.

Denní odběr plynu dosahuje vysokých hodnot, a to až 200 GWh denně.
Maximální možný denní limit pro odběr ze zásobníků je však 611,56 GWh denně.

Naopak plnění zásobníků probíhá velmi pomalu. Denní hodnoty plnění od listopadu 2024 se běžně pohybují mezi 0,5–14 GWh denně, což je jen zlomek možné kapacity.
Přitom maximální možný limit denního plnění zásobníků je 441 GWh denně.


Významné změny v dodávkách plynu

Ještě ke konci roku 2024, konkrétně v listopadu a prosinci, probíhalo plnění zásobníků kolem 10 GWh denně, přičemž prakticky 100 % tohoto plynu pocházelo z Ruska. Po vládních zásazích se však obchodníci rozhodli, že nebudou nakupovat větší množství plynu z Ruska.

V roce 2025, po ukončení tranzitu zemního plynu přes Ukrajinu, už do České republiky neproudí  žádný ruský plyn, protože on do ČR už totiž neproudí prakticky žadný plyn. Denní plnění zásobníků se v polovině ledna 2025 pohybuje kolem pouhého 1 GWh denně.

Česká republika i většina Evropy je tedy nyní zcela odkázána na odběr plynu z podzemních zásobníků, které se však velmi rychle vyprazdňují.


Ceny plynu letí nahoru: Co nás čeká v roce 2025?

Situace na trhu s plynem je také kritická. Ceny na virtuálním uzlu TTF pro únor 2025 dosahují 48 EUR/MWh, zatímco pro druhý kvartál roku 2025 se pohybují kolem 50 EUR/MWh.

Pokud jste si mysleli, že ceny energií v České republice v následujících letech klesnou, je třeba počítat s tím, že:

  1. Ceny energií a zemního plynu zůstanou vysoké.
  2. Krátkodobě může docházet k velkým cenovým výkyvům.

Největší hráč na trhu: RWE Gas Storage

Společnost RWE Gas Storage spravuje největší kapacitu zásobníků v České republice, která činí 28 800 GWh. K 14. lednu 2025 bylo jejich naplnění na 57 %, což je pouze mírně nad průměrnou hodnotou.


Závěr

Čeští politici se nerozhodli pragmaticky, ale čistě ideologicky a hodnotově. To může být jistě chvályhodné pro ty, kdo mají nadstandardní příjmy, a mohou si dovolit taková rozhodnutí. Většina občanů České republiky si však tento přístup nemůže ekonomicky dovolit.

Zemní plyn je naprosto klíčovou komoditou v českém energetickém mixu, a proto by Česká republika měla usilovat o pragmatická rozhodnutí, pokud si chce zachovat svou vysokou životní úroveň.

Místo urážek ostatních zemí bychom měli vést rozumný dialog a obchodovat s každým, kdo je ochoten s námi jednat a dodávat nám základní komodity, jako jsou uhlí, ropa, zemní plyn a uran, za rozumné ceny.

Zimu roku 2024 – 2025 Česká republika sice nějak přežila, ale co se bude dít dál, je zatím ve hvězdách.



Zdroj dat:
kurzy.cz, eurostat, transparency.entsog.eu, zasobyplynu.cz

Autor: Aleš Matějíček pro Babylon24.cz