
(Vytvořeno AI)
Rusko čelí rostoucím problémům s exportem LNG: Tankery bloudí oceány bez kupců
Rusko se stále více potýká s obtížemi při prodeji zkapalněného zemního plynu (LNG) ze svých exportních terminálů, zejména z projektu Arctic LNG 2. Situace eskaluje, protože západní sankce výrazně komplikují možnosti exportu.
Tankery bez kupců: Problém Pioneer
Je zdokumentováno, že několik ruských tankerů již týdny, nebo dokonce měsíce, krouží po mořích a oceánech, marně hledajíc kupce. Příkladem je tanker Pioneer, který obkroužil téměř celou planetu a snažil se najít odběratele, zejména mezi velkými hráči v Asii, jako jsou Čína a Indie, nebo na Blízkém a Středním východě. Bohužel, i přes veškeré snahy zůstal náklad neprodaný.
Podle údajů ze systému sledování lodí tanker Pioneer naložil svůj náklad na sankcionovaném ruském terminálu Arctic LNG 2. Tento terminál čelí tvrdým sankcím, zejména ze strany Spojených států. Většina velkých státních i soukromých firem, které by jinak mohly mít o ruský LNG zájem, se z důvodu sankcí drží od tohoto zboží raději dál.
Po několika měsících marného hledání kupce se Pioneer vrátil zpět do Ruska a svůj náklad vyložil na terminálu na Kamčatce. Tato situace ilustruje vážné problémy, kterým Rusko čelí v oblasti exportu svých energetických komodit.
Arctic LNG 2: Od vlajkového projektu k problémům
Projekt Arctic LNG 2 byl původně zamýšlen jako klíčový pilíř ruské strategie na energetickém trhu. Moskva na něj hodně spoléhala, ale tvrdé západní sankce zásadně ovlivnily jeho možnosti. Momentálně většina tankerů vyplouvajících z Arctic LNG 2 pouze bezcílně bloudí oceány, zatímco hledají potenciální zákazníky.
Prozatím se zdá, že sankce Západu na Rusko, především v oblasti fyzických komodit, přinášejí výsledky. Nicméně je třeba zůstat opatrní – tento stav může být pouze dočasný. Vše závisí na cenách a slevách, které Rusko nabídne.
Slevy jako řešení: Scénář z roku 2022
Zkušenost z roku 2022 ukazuje, že jakmile Rusko nabídne výrazné slevy, zájemci se najdou. Po vojenském napadení Ukrajiny a následných tvrdých sankcích se obchod s ruskými komoditami na chvíli zastavil. Avšak jakmile Rusko snížilo ceny, například u ropy až o 40 dolarů za barel, poptávka se obnovila. Mezi prvními odběrateli byly Čína, Indie, Turecko a státy OPEC.
Tyto státy následně umožnily, aby ruské komodity proudily i do Evropy, ale za vyšší ceny. Díky překládání nákladů a úpravám původu produktů se z ruské ropy staly „vyprané“ komodity, oficiálně již nepocházející z Ruska.
Rusko se díky výrazným slevám na své ropné produkty dostalo cenově na úroveň Íránu, který je již dlouhodobě nucen kvůli přísným mezinárodním sankcím prodávat svou vysoce kvalitní ropu s výraznými slevami. Íránská ropa, která je známá svou kvalitou a nízkými výrobními náklady, je běžně nabízena za ceny hluboko pod světovým trhem. Tyto slevy jsou pro Írán nezbytné, aby si vůbec udržel alespoň nějaký podíl na globálním trhu, jelikož většina velkých odběratelů se kvůli sankcím drží stranou.
Závěr: Budoucnost exportu ruského LNG
Ačkoliv aktuální situace představuje pro Rusko značné výzvy, budoucnost závisí na schopnosti nabídnout konkurenceschopné ceny. Západní sankce mají na ruskou ekonomiku dopad, ale mohou být překonány, pokud Moskva najde způsob, jak zaujmout odběratele na globálním trhu.
Zdroj: Bloomberg, Reuters
Autor: Aleš Matějíček pro Babylon24.cz