Proč zelený vodík zůstane drahý až do roku 2050?

Obrázek, který ilustruje koncept produkce zeleného vodíku s využitím
obnovitelných zdrojů energie.
Obrázek, který ilustruje koncept produkce zeleného vodíku s využitím
obnovitelných zdrojů energie.

(Vytvořeno AI)

Zelený vodík zůstane drahý minimálně do roku 2050

Zelený vodík, který se vyrábí z obnovitelných zdrojů energie, se cenově nevyrovná šedému vodíku, který se naopak vyrábí ze zemního plynu a jeho výroba je tak mnohonásobně levnější. Alespoň to říká statistika od společnosti Bloomberg.

Pro zelený vodík bude velmi těžké se cenově alespoň přiblížit šedému dříve, než před rokem 2050, a to hned z několika důvodů.


Proč je výroba zeleného vodíku dražší než šedého?

Zelený vodík se vyrábí z obnovitelných zdrojů elektřiny
Tato elektřina je celkově dražší než výroba z fosilních paliv, protože do ceny elektřiny vyrobené z obnovitelných zdrojů musíte započítat státní dotace a pobídky. Navíc obnovitelné zdroje elektřiny nedokážou vyrábět elektřinu 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, 365 dní v roce. Jejich účinnost se liší podle oblasti, kde jsou umístěny. Ta se pohybuje od 5 % do maximálně 50 % v případě větrných elektráren v těch nejlepších oblastech, jako je například Severní moře nebo Baltské moře.


Výhody a omezení pro výrobu vodíku

To je maximální účinnost, kdy jsou obnovitelné zdroje elektřiny, jako jsou větrné elektrárny a fotovoltaické elektrárny, schopny dodávat do elektrické sítě alespoň nějaký výkon. Ale pokud nesvítí slunce a nefouká vítr, musí je zastoupit elektrárny, které používají fosilní paliva. Ať už uhlí, ropu, zemní plyn, nebo obohacený uran v jaderných elektrárnách.

Je samozřejmě daleko levnější vyrábět vodík pouze z jednoho primárního zdroje, jehož účinnost je kolem 90 %, což je většina elektráren, která spalují fosilní paliva, než když ho budete vyrábět pouze z obnovitelných zdrojů elektřiny, kde je účinnost mnohem menší a někde se pohybuje hluboko pod 10 %. To je případ i České republiky, kde účinnost fotovoltaických elektráren se v průměru pohybuje kolem 9 % ročně, a navíc musíme odečíst ztráty v elektrické síti.

Takže je sice hezké, pokud má EU instalovaný výkon v obnovitelných zdrojích například 2000 GW, ale roční výroba se pohybuje jen kolem 23 % z celkového instalovaného výkonu.


Hydroelektrárny mohou být klíčem k levnějšímu vodíku

Jediný způsob, jak by se zelený vodík mohl cenově přiblížit šedému, je, že by většina energie potřebné pro jeho výrobu pocházela z hydroelektráren. Vodní elektrárny mají ze všech obnovitelných zdrojů energie nejvyšší účinnost a nejvyšší efektivitu vůči vloženým nákladům.

Ale zase pro stavbu velkých přehrad a na nich hydroelektráren, tak potřebujete vhodný terén a splnit obrovské množství byrokracie, obzvláště v EU. Místní obyvatelé jakýkoliv pokus o stavbu takto gigantického díla okamžitě blokují, podávají petice a píší žaloby, aby dosáhli okamžitého ukončení práce na takovém projektu.


Drahá infrastruktura pro zelený vodík

Hlavní důvod jsou náklady na veškerou infrastrukturu
Další významný problém jsou náklady na veškerou infrastrukturu, kterou potřebujete na výrobu a zachycování vodíku. Patří sem například elektrolyzéry, turbíny, zásobníky na zachycování a uskladnění vodíku, atd.. Ceny všech těchto komponent se pohybují v desítkách až stovkách miliard korun za jeden kus. A samozřejmě všechny tyto náklady musí být nějakým způsobem promítnuty do konečné ceny pro zákazníky.


Srovnání cen energií a zeleného vodíku v Evropě 2025

To je také důvod, proč v lednu roku 2025 se ceny jednotlivých komodit na burze v Nizozemí, které jsou rozhodující pro ceny v celé Evropě, pohybovaly takto:

Zemní plyn: 50 EUR/MWh

Tuna černého uhlí: 110 USD

Emisní povolenka: 80 EUR za tunu CO

Ropa Brent: 80 USD za barel

Elektřina v ČR: 100 EUR/MWh

Aukce na zelený vodík: 800 EUR/MWh


Může zelený vodík někdy konkurovat šedému?

Z těchto čísel je jasně patrné, i pro laiky, že s těmito cenami za zelený vodík nemůže být o nějaké konkurenceschopnosti ani řeč. Otázkou spíše zůstává, jestli někdy bude, nebo zda se jedná pouze o přání zelených politiků v EU.


(Zdroj: Bloomberg, CNBC, Reuters)


Autor: Aleš Matějíček pro Babylon24.cz