
(Zdroj: Pixabay)
Čína schválila výstavbu největší vodní přehrady na světě
Čína oficiálně schválila výstavbu nové gigantické vodní přehrady na řece Yarlung Tsangpo v Tibetu, která se má stát největší hydroelektrárnou na světě. Jedná se o velmi ambiciózní projekt, jehož roční produkce by při maximální kapacitě mohla dosahovat až 300 miliard kilowatthodin (kWh) elektřiny. Tím by trojnásobně překonala kapacitu současné největší vodní přehrady světa, Tři soutěsky.
Podle čínské státní tiskové agentury Xinhua tato megapřehrada zásadně přispěje k dosažení budoucích ekologických cílů Číny.
Udržitelná energie a uhlíková neutralita
Nová přehrada má hrát klíčovou roli v dosažení uhlíkové neutrality v okolním regionu. Plánuje se kombinace obnovitelných zdrojů energie, jako jsou solární, větrné a vodní zdroje, která umožní regionu postupně se zbavit závislosti na fosilních palivech a na jejich dovozu. Tato čistá energie by měla výrazně přispět k ekologické transformaci, čímž by se zvýšila energetická soběstačnost regionu a snížila ekologická stopa.
Význam vodní energie pro Čínu
Čína se v současnosti pyšní největší kapacitou vodních elektráren na světě, která dosahuje až 425 gigawattů (GW). Vodní energie je dlouhodobě důležitou součástí čínského energetického mixu. I přes značné výpadky způsobené historickým suchem a vysokými teplotami v letech 2022 a 2023, kdy se výroba obnovitelných zdrojů včetně vodní energie výrazně snížila, zůstává vodní energie klíčovým hráčem. V uvedených letech tvořila téměř 15 % celkové výroby elektřiny.
Rok 2024 však přinesl výrazné srážky, které v některých oblastech způsobily dokonce ničivé povodně. Na druhé straně tyto přírodní podmínky umožnily opětovný růst produkce energie z vodních elektráren, což snížilo závislost na fosilních palivech.
Přestože Čína intenzivně pracuje na snižování závislosti na uhlí, stále více než 60 % jejího energetického mixu tvoří fosilní paliva, přičemž v zimních měsících tento podíl dále roste. Tento trend dokládá, že Čína jako druhá největší ekonomika světa bude i nadále závislá na fosilních palivech, alespoň do doby, než bude schopna plně využít obnovitelné zdroje energie.
Strategický a geopolitický význam projektu
Výstavba přehrady na řece Yarlung Tsangpo není pouze otázkou energetiky. Projekt má také zásadní strategický a geopolitický význam. Pro Čínu představuje tato přehrada další krok k upevnění jejího globálního vlivu.
Čína tímto projektem demonstruje své technologické a finanční schopnosti. Jejím cílem je nejen posílení domácí infrastruktury, ale také export moderních technologií a uplatnění na měnícím se globálním trhu. Čína se snaží profilovat jako technologický gigant s prakticky neomezenými možnostmi, ať už jde o finanční zdroje, inovace nebo politický vliv.
Zda se Číně podaří tento ambiciózní plán realizovat a dosáhnout očekávaných výsledků, ukáže až čas. Jedno je však jisté – tento projekt bude mít zásadní dopad nejen na Čínu, ale i na globální trh s obnovitelnými zdroji energie.
Autor: Aleš Matějíček pro Babylon24.cz